Od půlnoci 16.03.2020 nám na území České republiky platí omezení pohybu lidí (nejen českých občanů, ale i lidí s přechodným a trvalým pobytem) a bude tomu tak až do šesti hodin 24.03.2020, jestliže vláda nezmění svůj názor a nerozhodne se prodloužit bezpečností opatření.
Internet samozřejmě na to reaguje prostřednictvím různých postů, stories a akcí. Známé osobnosti, ale i naši úplně obyčejní známí, snaží se propagovat, aby lidé nikam nechodili a zůstali doma. Všichni se fotí se svými rouškami na obličeji a žádají všechny své kamarády, aby rezignovali z nějakých párty, chození ven mezi lidi, ať prostě kontakt s jinými omezí do úplného minima. Varují také, že v případě, že jdeme ven, tak si musíme jakýmkoliv způsobem schovat něčím obličej. Stačí i obyčejný šátek, palestinka, šála nebo cokoliv jiného. Jedná se totiž o stav nouze, když nedokážeme ovlivnit chování ostatních, ale svoje rozhodně můžeme. V případě, že již nutně musíte jít ven, tak mějte na obličeji roušku, která samozřejmě není tak funkční jako respirátor, ale je to přesně to minimum, které můžeme udělat vůči sobě a ostatním.
Odkud mám vzít roušku, však všechny jsou vyprodány, si říkáte. Máte pravdu, ale roušku si můžete ušít. Najdete na internetu obrovské množství různých návodů DIY (Do IT Yourself překl. udělejte to sami), jak můžete si takovou úplně základní roušku, a to dokonce několik typů: s gumičkami na uši, s vázáním na uši, dírami na uši atd. Pro každou úroveň manuální schopnosti se něco najde.
Některé umělecké kanály na YouTube také se snaží pomoct a tvoří ilustrace, které poté poskytují široké veřejnosti, aby ta je mohla potom bez problémů a porušování autorských práv využít k propagaci správného chování během koronavirové pandemie.
Vznikla také na Facebooku spousta skupin, která seniorům a nemocným lidem poskytuje dobrovolnickou pomoc. Funguje to na principu, že napíšete v takové skupině, jakou pomoc nabízíte a kde přesně jste. Ozvou se vám potom nějaké organizace, které možná budou potřebovat, abyste přesně vy nakoupili důchodcům jídlo, vyvenčili psa nebo ušili roušky pro nemocnici. Dokonce se našli i na internetu lidé, kteří velice rádi tuto pomoc finančně podporují.
Nejdůležitějším je ale to, že mladší generace, která již nebydlí se svojí rodinou, může zavolat svým babičkám a dědečkům, aby se zeptali, jak se mají a jak se cítí. Nikdo nechce ohrozit seniory nakažením, takže musíme omezit kontakt s nimi na minimum. Avšak Skype, Messenger, Whatsapp a jiné aplikace poskytují nám možnost komunikace s našimi nejbližšími, aniž bychom je ohrozili.
Tato pandemie je rozhodně jedinečná v tom, že i když lidé jsou zavření doma, tak prostřednictvím internetu se jim podařilo zařídit již spoustu užitečných a nápomocných věcí pro ostatní. Skvělá práce.